Skromné začiatky

Autor: Gary Edwards | 24.10.2013 o 11:18 | (upravené 24.10.2013 o 12:18) Karma článku: 7,07 | Prečítané:  266x

Od roku 2004 pôsobí občianske združenie Červený Nos Clowndoctors na Slovensku. V Čechách má však ešte dlhšiu históriu...

Gary A. EdwardsGary A. Edwards

 

 

 

 

 

Keď som po prvýkrát prišiel do Českej republiky, viedla ma túžba hovoriť jazykom z úplne inej jazykovej skupiny. Vo svojej vtedajšej nadutosti som si dokonca myslel, že mám na jazyky aj nadanie - do tej doby som sa ich naučil päť. Potom som sa začal pomaličky učiť po česky a okamžite som pochopil, že to nebude jednoduché... Nuž áno, hneď som bol pokornejší.

 

Písal sa rok 1998. Keďže som mal za sebou spoluprácu s niekoľkými európskymi organizáciami zdravotných klaunov, hľadal som niečo podobné aj v Čechách, ale na žiadny podobný projekt som nenarazil. Povedal som si, že v Českej republike pripadne táto úloha na mňa.

 

Začal som nadväzovať kontakty v nemocniciach a okamžite som bol požiadaný, aby som túto myšlienku prezentoval na lekárskych konferenciách, čo... mimochodom... robím dodnes. A pretože prax vie povedať viac ako slová, začal som pravidelne navštevovať nemocnice v niekoľkých mestách. V roku 2001 sa už o projekt začala zaujímať televízia a tlač a to som už bol skoro na mizine, pretože som investoval všetky svoje prostriedky a aj čas. Musel som sa rozhodnúť... buď všetko alebo nič. Založil som občianske združenie Zdravotní klaun, zriadil pre združenie bankový účet a so zvyškom svojich úspor, zorganizoval pár konkurzov, našiel kanceláriu a začal zháňať financie.

 

Dnes sa združenie v Českej republike premenilo na obecne prospešnú spoločnosť, má 83 profesionálne vyškolených klaunov, ktorí pravidelne navštevujú 65 nemocníc, každoročne prinášajú radosť a smiech desiatkam tisíc pacientov... no a ja aj naďalej pracujem na svojej češtine a po tých rokoch som rád, že rozumiem aj po slovensky.

 

Gary Edwards

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?