Zdravotný klaun – medzinárodný veľvyslanec humoru

Autor: Gary Edwards | 24.10.2012 o 20:25 | Karma článku: 10,34 | Prečítané:  1152x

Podľa všeobecne rozšíreného presvedčenia má každá kultúra svoj špecifický zmysel pre humor. Ja však s týmto názorom nesúhlasím!

Pred mnohými rokmi som strávil dve letá na turné so svojou vlastnou muzikálovou komédiou. Nás súbor sa skladal zo siedmich ľudí z piatich štátov a dvoch kontinentov. Hrali sme v toľkých krajinách, že si na všetky už ani nespomínam. No kamkoľvek sme prišli, diváci sa smiali na rovnakých miestach. To isté platilo pri všetkých deviatich predstaveniach, s ktorými som sa za svoj život vydal na turné. Či už to bolo v Európe, Číne, Severnej alebo Južnej Amerike.

Tento rok ma pozvali do Saudskej Arábie, aby som tam vystúpil na niekoľkých zdravotníckych konferenciách. Keď som medzi jednotlivými konferenciami chodil po nemocniciach, rozhodol som sa personálu ukázať v praxi to, o čom som predtým hovoril. Miesto kostýmu (pribaliť si svoj klaunský mi ani nenapadlo) mi poslúžila igelitová čiapka z hotela a penový nos. K tomu som si požičal lekársky plášť a stetoskop. Takto vystrojeného som svojho klauna vypustil na detské oddelenia.

Gary Edwards v Saudskej Arábii

V každej nemocnici, kde som bol, ma sledovali a smiali sa aj skupinky lekárov a zdravotných sestier. Na jednom pediatrickom oddelení zablokovalo chodbu aspoň 70 ľudí v bielych plášťoch, ktorí sa stavali na špičky, aby ponad hlavy ostatných videli aspoň kúsok z toho, čo sa deje. Smiali sa hlasno a spontánne. Pritom som sa žiadnym spôsobom neprispôsoboval ich kultúre.

Gary Edwards v Saudskej Arábii

V tomto blogu budem pre vás písať pravdivé klaunské príbehy z celého sveta a najčastejšie sa s vami podelím o skúsenosti klauna nemocničného. Jeho postava je univerzálna a rozumejú jej dokonca aj v kultúrach, kde divadelnú tradíciu nemajú. Ďalší článok bude venovaný deviatim palestínskym klaunom, ktorí nás tu na Slovensku a v Čechách navštívili minulý týždeň... JELA, JELA, JELA,...

Dovtedy, dovidenia!

Gary
zakladateľ združenia Červený Nos Clowndoctors

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?