Takže Vy chcete byť klaunom?

Autor: Gary Edwards | 18.2.2013 o 13:52 | (upravené 22.3.2013 o 13:04) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  287x

Dobrý klaun sa spozná podľa toho, že jeho podanie pôsobí jednoducho. Možno preto si veľa ľudí myslí, že byť klaunom znamená jednoducho si nasadiť červený nos, parochňu a tralala - “Som klaunom”. Je to ako keby sme predpokladali, že husle a frak zo mňa urobia husľového virtuóza, bez toho aby som sa musel učiť, či nebodaj cvičiť.

Za 35 rokov klaunovania som toto klišé počul nespočetnekrát. Osobne si myslím, že klaunovanie je neskutočne náročná forma umenia. Dovolím si zastávať tento názor na základe diplomov a skúseností (mojím druhým štúdiom bola hudba a tretím klaunovanie na renomovanej svetovej univerzite).

Prečo si potom toľko ľudí myslí, že môžu byť klaunmi aj bez tréningu a cvičenia? V Českej republike existuje veľmi malá miestna organizácia, ktorá sa snaží Zdravotného klauna kopírovať, no chýba im hĺbka skúseností alebo umeleckého uchopenia tejto profesie. Kopírujú nás len na povrchu. To čo im chýba, je kvalifikované umelecké vedenie. V skutočnosti zamestnávajú ľudí, ktorých som ja odmietol, pretože im chýbali predpoklady, na ktorých sa dá postaviť solídna umelecká základňa.

Na druhej strane, Zdravotní klaun, Červený Nos Clowndoctors, všetky organizácie ktoré sú členmi Red Noses Group a v neposlednom rade všetky kvalitné klaunské zdravotné organizácie na celom svete si veľmi dobre uvedomujú, že predstavujú umelecký projekt, ktorý v sebe skrýva sociálny prvok a nie naopak. Zdravotní klaun je vlastne prvou organizáciou v Európe, ktorej všetci klauni získali akreditáciu z International Medical Clowning Institute.

Táto akreditácia je uznávaná na celom svete. Ako členovia European Federation of Hospital Clowning Organizations, dosahujeme najvyššie možné štandardy v umeleckej, štrukturálnej a konceptuálnej oblasti. Aby sme dosiahli takú umeleckú kvalifikáciu, vyvinuli sme trvalý tréningový program, ktorý predstavuje 15 intenzívnych víkendových workshopov každý rok. Taktiež sme zostavili komplexný tréningový a umelecký podporný tím. Klaunovanie berieme naozaj vážne.

Tím Červený Nos Clowndoctors

Preto, ak opäť niekedy uvidíte niekoho ako sa hrá na klauna bez predošlého odborného tréningu a množstva skúseností, navrhnite mu, aby sa začal venovať hre na husle. S nimi bude mať určite väčšiu šancu na úspech. :)

Gary
zakladateľ združenia Červený Nos Clowndoctors

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?