Fenomén stej opice

Autor: Gary Edwards | 7.5.2013 o 11:35 | (upravené 7.5.2013 o 14:55) Karma článku: 7,95 | Prečítané:  571x

Ako súvisí experiment s opicami realizovaný počas 2. svetovej vojny s rozširovaním nových projektov zdravotných klaunov do ďalších častí sveta?

Prítomnosť klaunov v nemocniciach je dnes uznávanou a neoddeliteľnou súčasťou pediatrickej starostlivosti po celom svete. Spomínam si, keď som začal pracovať na tomto nápade, bolo to skutočne ďaleko od čo i len akceptácie. Tak čo sa stalo? Ako je možné, že dnes toľko nemocníc hľadá spolupracovníkov na vybudovanie podobných projektov? Nedávno ma požiadali, aby som pomohol pri zakladaní projektu jednej egyptskej nadácii. Mám pomáhať aj so štartom ďalšieho projektu v Turecku a v ďalších krajinách. Projekty ZDRAVOTNÝCH KLAUNOV sa vynárajú všade okolo nás a ja mám z toho radosť, súčasne mi to tak trochu pripomína fenomén stej opice.


Čo je to fenomén stej opice? Názov je odvodený od jedinečného sociálneho experimentu na niekoľkých ostrovoch v Japonsku krátko po druhej svetovej vojne. Sociológovia začali kŕmiť miestnu populáciu makakov sladkými zemiakmi, ktoré nechávali na pláži. Opice sladké zemiaky s chuťou konzumovali, mali však problémy s pieskom nalepeným na zemiakoch. Po nejakej dobe vedci zaznamenali, že jedna mladá samička si jedlo pred jedením umývala. Ukázala to svojim deťom, ktoré tiež začali sladké zemiaky umývať. Aby som to skrátil... stále viac a viac opíc začalo umývať svoju potravu, až ich bolo zhruba sto. V tú chvíľu zrazu začali všetky opice umývať svoje jedlo.  Čo však bolo pre sociológov najviac podivuhodné? Bola to skutočnosť, že ??tento spoločenský pokrok sa neobmedzil iba na jeden ostrov. V okamihu, kedy k tomuto vývojovému skoku dospelo sto opíc, začali si jedlo umývať opice na všetkých ostrovoch.

Mal som tú česť prispieť k ďalšiemu rozvoju projektov nemocničného klaunovania na štyroch kontinentoch a vyzerá to, že tento rok pribudne aj piaty - Afrika. Je zrejmé, že sa spoločne zhodneme, že nemocničné klaunovanie je nevyhnutné, prospešné a má miesto v systéme zdravotnej starostlivosti.

Dúfam, že táto myšlienka bude rásť až do okamžiku, kedy bude mať každé detské oddelenie v každej nemocnici a v každej krajine pravidelné klaunské návštevy. U nás na Slovensku sa môžeme popýšiť jedným z najkvalitnejších "Clowndoctors" projektov na svete.

Síce vieme ako robiť túto prácu, ale nemohli by sme to robiť bez vás! Všetkým, ktorí pomáhajú prinášať radosť a smiech hospitalizovaným deťom a vašim veľkorysým darom, ďakujem z celého ♥.


Gary,
zakladateľ občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?