Zrodenie o. z. Červený Nos Clowndoctors...

Autor: Gary Edwards | 11.6.2013 o 14:12 | (upravené 11.6.2013 o 14:50) Karma článku: 10,45 | Prečítané:  548x

Všetko sa to začalo e- mailom v roku 2003, ktorý mi poslala MUDr. Daniela Sejnová, momentálne zástupkyňa prednostky Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNSP v Bratislave.

V ňom mi rozpovedala, že sa práve vrátila z konferencie v Paríži, kde videla doktorku Žirafu v nemocnici... síce nevysvetlila, kto to tá doktorka Žirafa je, ale ja našťastie Caroline Simmons poznám osobne. Caroline je zakladateľkou Le Rire médecin, čo je nemocničné klaunovanie vo Francúzsku. A jej klaunské JA sa nazýva doktorka Žirafa. V tomto e-maile sa ma MUDr. Sejnová spýtala, či by som neuvažoval nad rozvojom projektu zdravotných klaunov na detských oddeleniach na Slovensku. Moja odpoveď bola okamžitá! Samozrejme, že ÁNO. Dohodli sme si stretnutie hneď ďalší týždeň.

Na toto prvé stretnutie s MUDr. Sejnovou som si so sebou zabalil aj kostým, veď tak či tak by som ten čas strávil v nemocnici klaunovaním. Po krátkom rozhovore sme sa dohodli, že sa pustím do budovania projektu a dá sa povedať, že projekt Červený Nos - Slovensko začal práve v ten nezabudnuteľný deň v nemocnici na Kramároch. Kráčal som bludiskom chodieb nemocnice do kancelárie školy na prízemí, a to bol ideálny priestor pre prezlečenie do môjho kostýmu a ...ale skráťme to. Po piatich hodinách klaunovania a liečby humorom na mnohých oddeleniach, som konečne našiel cestu späť dole do kancelárie školy. No, dvere boli zamknuté. Keď som sa vrátil na koniec chodby so snahou nájsť pomoc, bolo o to prekvapivejšie zistenie, že aj tie dvere sú zamknuté. Bol som uväznený na chodbe! Môj telefón bol, samozrejme, zavretý v kancelárii školy a strávil som večnosť búšením na dvere, až kým prišiel vrátnik a našiel kľúč. Pri šoférovaní  nazad do Českej republiky som veru premýšľal, či skutočne začať projekt na Slovensku...

Skutočný problém bol však v tom, že som vložil moje celoživotné úspory do projektu nemocničného klaunovania v Českej republike a nemal som potrebné peniaze na rozjazd nového projektu na Slovensku. Rozhodol som sa, kontaktovať Monicu Cullen z Red Noses Clowndoctors International, ktorá neváhala a sľúbila, že oni sa chopia financovania fázy rozvoja Clowndoctors na Slovensku.

Nakoniec som veľmi rád, že som to urobil aj naďalej robím a MUDr. Sejnová bola so mnou na každom kroku. Neúnavne sledovala každý castingový workshop na nových klaunov. MUDr. Daniela Sejnová bola skutočnou hnacou silou o. z. Červený Nos Clowndoctors.

Dnes je Červený Nos Clowndoctors prítomný v každej nemocnici na Slovensku a nielen pre deti a je neoddeliteľnou súčasťou systému zdravotnej starostlivosti.

Ďakujem MUDr. Sejnová!

Gary,
zakladateľ občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?